Jak odpočívat+tipy a oblíbenci za únor

Přišlo mi pár dotazů, jak může multipotenciál vlastně odpočívat. Umíme vůbec vypnout? Uvolnit se? Přestat myslet na všechno, co máme rozdělané?

Já vím, není to snadné. Já s tím pořád také bojuji, ale za ty roky jsem se už naučila, že pokud včas nevypnu, může se mi to vymstít. V lepším případě nemocí na pár dní, v tom horším jsem tak přepracovaná a vyčerpaná, že na mě přijdou několikadenní nebo dokonce několikatýdenní chmury, skoro bych se nebála říct deprese.

Moje tělo tak odpovídá na přemíru stresu, nedostatek spánku a věčný zápřah bez pořádné pauzy. Užila jsem si s tím svoje, proto bych vám chtěla říct: Skutečně se naučte odpočívat! Zvlášť, když vás baví spousta věcí, je to opravdu důležité.

Naučte se odpočívat.

Ale jak na to prakticky, když je tak těžké úplně vypnout? Mysl nám neustále našeptává, že bychom měli dnes ještě udělat tohle. A pak ještě támhleto. Nemůžeme si přeci lehnout a dát si nohy nahoru, když je tu ještě toho tolik k dodělání.

Jak vypnout tyhle hlasy a neustále pracující mozek? Samozřejmě funguje to, co vám všude poradí: sport (mně pomáhá hlavně moje oblíbená jóga), přátelé, procházka

Jde o to, zaměstnat mozek něčím jiným než prací a starostmi. Já mám dvě hlavní metody, jak si skutečně odpočinout a rozhodla jsem se tento článek využít i k tomu, že vám ukážu moje aktuální oblíbence, při kterých jsem odpočívala v únoru.

1. Odjet – kamkoli

Sbalit se a odjet alespoň na víkend pryč, je to to nejlepší, co můžete udělat. Doma je totiž pořád co dělat. Dodělávat pracovní resty, uklízet, opravovat rozbité věci… Je toho tolik, co vás rozptyluje. Proto když už je toho na vás moc, je nejlepší odjet pryč. Nechat všechno tak jak je a na chvíli zmizet.

Ale jenom to, že odjedete nestačí. Chce to nebrat s sebou nic, co by vás mohlo vracet k vaší práci, projektům, k vašim problémům. Zapomeňte na notebook. Mobil asi nedokážete doma nechat, tak si alespoň ztlumte notifikace.

Naopak si vezměte s sebou knížku nebo společenské hry a vymyslete, co v okolí chcete vidět. Málokdy to však funguje tak, že si lehnete na lehátko a v tu chvíli blaženě odpočíváte. Alespoň já to tak nemám.

Je normální, když vám nejde hned odpočívat.

Nejde se přepnout tak rychle a je to úplně normální. Beru to tak, že jako se musím donutit začít pracovat, musím se „donutit“ i odpočívat. I když se vám v hlavě honí milion myšlenek (asi známe všichni ten problém, že jsme konečně po roce na dovolené a najednou je to divné a nevíme co by) tak se zkuste donutit a začtěte se do knížky.

Prvních pár stránek možná nebudete vnímat, ale dejte tomu čas a mozek se pomalu přepne do odpočinkového režimu. Pokud to nezabírá a ani druhý den nedokážete zastavit proud ustaraných myšlenek, možná je to signál k tomu, že potřebujete o něco delší dovolenou. Vaše tělo se neumí po dlouhé době ve stresu tak rychle přepnout. Potřebuje na to více času.

Jsem člověk, co mu dělá opravdu velký problém vypnout, proto je pro mě odjet, co nejdál, nejúčinnější způsob, jak si opravdu odpočinout.

Možná ale nemůžete nikam jet, ať už z časových nebo finančních důvodů. Ale zabavit mozek odpočinkovou činností a následně se uvolnit můžete samozřejmě i doma.

2. Jak odpočívat doma

Lehnout si a okamžitě se přepnout do odpočinkového módu je pro nás multipotenciály skoro nemožné i na dovolené, natož doma. Chce to opět nejprve nahradit ty zběsilé myšlenky něčím příjemnějším a nechat tělu čas, aby se stihlo zklidnit. Zkuste nejprve něco, u čeho nemusíte přemýšlet. Pusťte si film, seriál nebo zábavné video na YouTube a až se trochu zklidníte, zkuste přejít i na aktivní odpočinek. Stačí krátké protažení nebo procházka.

Já si nejlíp odpočinu u knížky.

O tom, jak se pak donutit a motivovat k aktivnímu odpočinku je pak široké téma, do kterého tu nechci zabíhat. Mně připadá ale, že i když mám sebevětší motivaci, je to ze začátku vždy jen o tom sám sebe přemluvit, se zvednout. Mně pomáhá myslet na to, jak dobře se budu cítit po józe nebo procházce.

Co je hlavní myšlenkou tohoto článku? Že plánovat by se měla nejen práce, ale i odpočinek a že bychom neměli očekávat, že se náš mozek přepne do minuty do klidového režimu. Odpočinek chce čas, a i do odpočinku je potřeba se na začátku trošku přinutit, ať jste doma nebo na dovolené.

A těď už přináším přehled o tom, jak jsem v únoru odpočívala já:

Knihy

Miluju čtení a sama se ráda nechávám inspirovat, co si přečíst. Já mám pro vás dnes dva tipy.

Pokoj, Emma Donoghue

Pokud máte chuť na napínavé čtení a psychologické drama, pak vám doporučuji knihu Pokoj (v originále Room). Je to příběh o ženě, kterou v jejích devatenácti letech unesl neznámy muž a sedm let ji drží zamčenou v zahradním domku. Nemá šanci utéct, znásilňuje ji, a dokonce mu porodí syna.

Příběh je vyprávěn právě z pohledu jejího syna Jacka, pro kterého je pokoj, ve kterém žijí celým světem, protože nic jiného nezná. Já se od knížky nemohla odtrhnout.

Podle knihy byl natočený i film, ke kterému se také dostanu.

Pokoj

Důmyslné umění, jak mít všechno u prdele, Mark Manson

Tuhle knížku jsem vám doporučovala už v uzavřené skupině na Facebooku (kdo tam ještě nejste, přidejte se tady). Myslím, že název vystihuje vše. Ocenila jsem, že to není další knížka o osobním rozvoji, která se vás snaží naučit nějaké postupy, jak být šťastnější.

Naopak vám s vtipem vysvětluje, jak se přestat snažit. Nejzajímavější mi připadala část, kde autor upozorňuje na to, že máme dnes všichni pocit, že jsme a musíme být výjimeční a velkou vinu na tom mají sociální média.

Máme pocit, že žít obyčejný život je něco hrozného a toužíme po slávě, úspěchu a neustálých zážitcích. Jak z tohohle kolotoče chtění, který vám štěstí stejně nepřinese, ven, vám zkusí poradit právě tato kniha.

Jak mít všechno u pr….

Filmy/seriály

Pokoj

Film Pokoj, natočený podle výše zmiňované knihy, jsem viděla pár let zpátky. Když se mi teď dostala do rukou kniha, musela jsem si ho znova pustit. Ten příběh je prostě neuvěřitelně silný. Představitelka hlavní role – Brie Larson – získala za svůj výkon Zlatý glóbus. Mně připadá ještě přesvědčivější výkon herce, který hraje pětiletého Jacka. Navíc je fakt roztomilý.

Film Pokoj

You

Jsem na seriály hrozně náročná. Jen tak nějaký mě nezaujme a tohle je po dlouhé době seriál, u kterého jsem vydržela až do konce. Věřte mi, fakt stojí za to.

Hlavní postava Joe je stalker, posedle zamilovaný do jedné dívky. Díváte se na to, kam až je schopný zajít, aby ji měl jen pro sebe. Co je na tom ale zajímavé, Joe je takový sympaťák, že mu celou dobu fandíte. Také je zábavné sledovat jeho myšlenkové pochody. Pomocí voiceoveru víte, co si myslí a na to, že to Joe nemá očividně v hlavě v pořádku, má neuvěřitelně trefné komentáře k dnešnímu světu.

Věřím, že když dáte seriálu šanci, také vás chytne.

You

The Sinner

Druhý seriál je ještě napínavější a možná ještě o chlup lepší než You. Nastíním vám děj první série. Je o normální ženě, která má rodinu a vše vypadá v pořádku. Jednou ale tráví den na pláži a hlavní hrdinka z ničeho nic ubodá neznámého muže. Rodina je v šoku, nikdo nechápe (včetně hlavní hrdinky), co se stalo. Postupně se však vše odkrývá a vysvětluje. Je to vážně super!

Tenhle seriál mi doporučila kamarádka a nevěřila jsem tomu, že mě tolik chytne, ale stojí to fakt za to. 

The Sinner

Vyrábění

Strašně ráda něco tvořím a pokaždé mě chytne něco jiného. V únoru to bylo origami. Zkoušela jsem hlavně tyhle jeřáby. Pokud byste to chtěli také zkusit, stačí vám čtvercový papír a můžete to zkusit podle tohoto návodu. Kdyby vám to nešlo, zkuste to podle videa na YouTube.

Origami jeřábi

Lidé

Baví mě poslouchat videa na Youtube a články, které mě rozvíjejí a něco mi dají. Mám ráda lidi, kteří přemýšlí o světě a dělí se o své myšlenky a postoje. Poslední dobou mě bavil třeba Jiří Charvát, který je opravdu zajímavý člověk. Prý se změnil poté, co vykouřil halucinogenní žábu a začal o světě a své existenci přemýšlet úplně jinak. Prý dokonce došel k tomu, že vlastně neexistuje.

Asi vám to připadá divné, ale dejte tomu šanci a poslechněte si rozhovor s ním nebo jednu z jeho básní, které složil. Vážně to nutí k zamyšlení.

Wellness víkend

Poslední tip, který vám dnes dám, je místo, kde si můžete odpočinout. My jsme tu strávili prodloužený víkend a byli jsme tu nadšení. Jedná se o hotýlek Líšenský Dvůr, který je velmi moderní, je tu příjemná paní majitelka a krásné prostředí. Najdete ho na Vysočině a pokud byste chtěli něco ušetřit, často najdete výhodné ubytovací balíčky na Slevomatu.

Líšenský Dvůr
Líšenský Dvůr
Líšenský Dvůr

Tak to je vše.

Pokud vás mé tipy bavily, mohla bych z toho udělat pravidelnou rubriku. Dejte mi vědět, jestli byste jednou za čas stáli o přehled mých oblíbenců, u kterých odpočívám.

Napište mi také, jestli vás něco zaujalo nebo jestli něco z toho znáte.

Mějte se krásně

Vaše Jana

Foto: vlastní, pixabay.com

Jsem Jana, baví mě asi milion věcí a ukazuju i ostatním, že není nutné se specializovat.  Protože když vás baví všechno, nejste divní, ale multipotenciální! O své zkušenosti se chci podělit s ostatními a ukázat jim, že být multipotenciální není nevýhoda, ale úžasná životní cesta plná zážitků a kreativity. Jsem autorka eBooku Když vás baví všechno>>. Více o mně si můžete přečíst tady>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů